Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

ERG INVESTMENTS Sp. z o.o.

Opalenica

7

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Poprawne wykonanie instalacji elektrycznej w domu – okiem fachowca

Autor: ERG INVESTMENTS Sp. z o.o., publikacja: 2021-01-11

W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę prostym językiem, jak powinna być poprawnie wykonana instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu oraz jaki jest najczęstszy błąd inwestora i wykonawcy.

Jak ważne jest poprawne wykonanie instalacji elektrycznej?

Poprawne wykonanie elektryki – jak jest ważne i na co zwrócić uwagę?

Postanowiłem o tym napisać, dlatego że dwie na trzy budowy, które odwiedzam, wykonane są błędnie. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prąd elektryczny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia, dlatego zlecają wykonanie instalacji fachowcom. Niestety, fachowcy, bardzo często nie chcąc stracić zlecenia, zgadzają się na najgorszy błąd przy wykonywaniu instalacji elektrycznej – oszczędności w materiałach.

Poprawnie wykonana nowoczesna instalacja elektryczna w domu powinna mieć jasny podział na linie zasilające gniazda elektryczne, osobne w każdym pomieszczeniu i osobne na niektóre sprzęty (typu lodówka, piekarnik, płyta indukcyjna, pralka, piec centralnego ogrzewania, zasilanie systemu rolet zewnętrznych, zasilanie alarmu, zasilanie inteligentnego sterowania, zasilanie zewnętrzne np. ogrodu, zasilanie zewnętrzne bramy wjazdowej), a także osobne zasilania oświetlenia w różnych pomieszczeniach.

Skrzynka bezpiecznikowa powinna być uzbrojona w wyłącznik główny prądu, wyłączniki różnicowoprądowe oraz odpowiednio dobranej mocy bezpieczniki. Wszystkie inne elementy typu styczniki sterowania, kontrolki i inne elementy są opcjonalne.

Instalacja powinna być także wykonana z jak najmniejszą liczbą połączeń stykowych, ponieważ każde takie miejsce jest potencjalnie niebezpieczne. W nowoczesnej instalacji nie stosujemy puszek do łączenia kabli, ponieważ każdy kabel położony jest do miejsca docelowego. Do wykonania instalacji elektrycznej w domu powinniśmy również użyć odpowiednich materiałów.

Przykłady użycia kabli elektrycznych

Przewód typu YDY 2,5 stosujemy do wszystkich linii zasilających gniazda i wszystkie urządzenia, które wymagają osobnego zasilania, z wyjątkiem urządzeń o zwiększonym poborze mocy (np. kuchenka indukcyjna).

Przewód typu YDY 1,5 stosujemy do wszystkich linii zasilających oświetlenie, z wyjątkiem urządzeń o zwiększonym poborze mocy (np. lampa metalochalogenowa).

Przewód typu YDY 4 stosujemy do urządzeń, które mają zwiększony pobór mocy (np. kuchenka indukcyjna).

Sprawdź też: Kolory kabli, rodzaje i oznaczenia przewodów elektrycznych

Wykonanie instalacji elektrycznej – popełniane błędy

Częstym błędem jest również niepodpinanie kabla przeciwporażeniowego do każdej lampy. Wynika to z niezastosowania wyłącznika różnicowoprądowego dla linii oświetleniowych. Wiąże się to z większym zużyciem materiału, ponieważ do każdego pomieszczenia trzeba przeciągnąć osobne kable ze skrzynki bezpiecznikowej i zużycie kabla zwiększa się o dziesiątki lub nawet setki metrów. Do tego skrzynka bezpiecznikowa staje się mocno rozbudowana, a, jak wiadomo, osprzęt kosztuje.

Wszystkie te błędy, wynikające z oszczędności, wiążą się z potencjalnym niebezpieczeństwem przede wszystkim dla zdrowia i życia, wynikającego z bezpośredniego narażenia na porażenie, ale również z potencjalnymi stratami materialnymi w postaci awarii różnych urządzeń podpiętych do wadliwie wykonanej instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna w dwóch wersjach – różnica w kosztach

Na etapie budowy domu jednorodzinnego wielkości około 80 m2 różnica w kosztach poprawnie wykonanej instalacji elektrycznej a wersji oszczędnościowej, którą najczęściej spotykam, to około 2000 zł. Warto sobie przewartościować, czy taka oszczędność warta jest związanego z tym ryzyka.

Przeczytaj więcej: Koszt instalacji elektrycznej w domu – ceny materiałów i wykonania elektryki

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 58 706 Elektryków najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o usługach elektrycznych